Jag blev lite chockad igår eftermiddag när jag satte på tv:n, för den funkade inte. Den var helt död! Men så fick jag se att även ljusrampen, som jag har bakom den, inte lyste. Nu blev det felsökning bland alla dammiga sladdar och kontakter.
Jag har ett grenuttag med strömbrytare som jag har tv:n och rampen inkopplad på och den använder jag för att knäppa av och på och det var den som lagt av. Det var onekligen en lättnad att det inte var något annat. När jag letat fram ett annat grenuttag och kopplat in det fungerade allt igen. En lördagskväll, och kanske söndag också, utan tv hade inte varit någon höjdare.
Igår kväll såg jag bland annat på ”Stjärnorna på slottet” igen och Pernilla Wiberg var riktigt trevlig hon också. Programmet har varit ovanligt bra den här säsongen tycker jag. Nästa vecka är det Sanna Nielsens tur.
WordPress undrar:
I dag tycker WP att jag ska skriva om mitt förnamn, som är Ingrid. Jag har gjort det förut, men det är nog ett tag sedan och bloggläsare kommer och bloggläsare går, så jag gör väl ett försök igen. Etymologi googlade jag på och det är läran om ords språkhistoriska ursprung, släktskap och utveckling. Jag plankar rakt av från Wikipedia:
”Ingrid är ett kvinnonamn med nordiskt ursprung. Den ursprungliga formen av namnet var Ingifridh, sammansatt av gudanamnet Ingwaz och fridh som betyder skön eller älskad, dvs ”älskad av guden Ingwaz”. Namnet har funnits i Sverige åtminstone sedan 1000-talet och förekommer på runstenar.
Den 31 december 2014 fanns det totalt 117 491 kvinnor folkbokförda i Sverige med namnet Ingrid, varav 48 209 bar det som tilltalsnamn.
Namnsdag: 9 oktober (sedan 1901)”
Bland oss kvinnor som är födda på 40-talet och däromkring är Ingrid ett vanligt namn och bara här på Odvalds är vi fyra stycken i 80/90-årsldern som heter det. Men namnet upplever nog lite av en renässans, för det händer faktiskt ganska ofta att jag hör mammor ropa på ”Ingrid!”
Varför fick jag namnet Ingrid? Man har berättat för mig att pappa hade haft en så trevlig fästmö som hette det, så när jag kom till världen döptes jag till det.



Min dopsked har inte bara namnet Ingrid ingraverat, modellen heter också Ingrid och dessutom har jag ett helt dussin dessertskedar till plus ett dussin teskedar av samma modell.
Den här söndagen är det ett par plusgrader och väldigt grått och då och då kommer det några lätta regnstänk. Jag håller mig inomhus och nu ska jag gå och fixa till lite lunch. I dag tänkte jag göra dillstuvad potatis till några skivor rökt lax.
Trevlig fortsättning på söndagen!

Vilken tur att det bara var grenuttaget som var trasigt och vilken tur att du hade ett till!
Ingrid är ett klassiskt namn, tycker jag, som fungerar i alla tider. Jag hade en kollega, som döpte sin yngsta dotter till Ingrid, för att hon tyckte att en Ingrid kan man aldrig bli arg på, hon är så snäll! Jag förstår precis vad hon menade!
Dillstuvad potatis (med morötter) ska jag också göra idag, men till en kasslergratäng med chévre och päron.
Gråväder och 2 plusgrader här också idag och nu är nästan all snö borta – igen…
Ha en fortsatt bra söndag, kram!
Det var länge sedan jag åt kassler, men det är gott, så det blir nog en läcker söndagsmiddag!
Ännu har vi mycket snö, men jag hoppas att den försvinner snart.
Kram
Vilken tur att det bara var grenuttaget som hade lagt av. Vissa saker ska liksom bara fungera och dit hör absolut teven.
Jag håller med om att programmet är ovanligt bra i år. Det är trevliga deltagare och jag tycker det verkar vara en god stämning mellan dem.
Ingrid är ett klassiskt och väldigt fint namn tycker jag. När yngsta fröken hade kalas fick alla närvarande skriva namnförslag och mitt blev Ingrid. Det är definitivt ett namn som kommer starkt nu.
Önskar en fortsatt fin söndag!
Kram
Utan teve vill man ju inte vara. Tala om beroende!! ♥
Kram
Så fint med de graverade skedarna! Sånt var kanske vanligare förr, eller ger man ännu sådana som doppresent eller annan gåva?
Ingrid är nog inte nåt ovanligt namn idag, jag tror som du att namnet upplever en renässans.
Kram!
Förstår att du hoppade till där, en helg utan tv är ju lite knepig minst sagt, fint att det inte var värre än kontakten.
Rökt lax är ju inte fel alls, toppen Ingrid.
Ha det fint nu.😀
Det var tur att fixade det. Nu sitter jag och ser första avsnittet av Hem till byn. 😍
Härligt Ingrid. 🙏
Tv:n är ett sällskap, information och nöje. Jag sitter förstås mycket vid datorn, men för min man är det en smärre katastrof när tv:n trasslar, så bra att du fick ordning på den så smidigt. Ingrid är ett fint namn, jag hade en avhållen väninna i barndomen som hette så, positiva minnen. Och vackra skedar.
De där skedarna fick vi i present av svärmor. Man fick ett par i taget på årsdagar och i julklapp tills dussinet var fullt. 🥰
Jag har hälsat på en Inger idag! Och vår GPS-röst heter Ingrid. Jag skulle egentligen heta Margareta, men farmor kände en kvinna med det namnet och hon ansågs vara en häxa. Varifrån de hittade Märtha vet jag inte, men mitt namn är en kortform av Margareta och innebörden är ”pärla”. Det visste inte mina föräldrar, och mamma hette Helmi, vilket är pärla på finska! Tror att jag har skrivit om det när jag skrev om pärldagarna… Hos oss brukar TV- börja krångla på en fredag kväll, om den krånglar.
Tänka att du blev döpt till pärla precls som din mamma. Så det kan slumpa sig. 🥰
Vilken tur att det bara va grenuttag.
Kramar från oss
Visst var det tur! Kram
Jag tycker Ingrid är ett vackert namn. Min mamma hette Anna Ingrid Matilda, tilltalsnamn Anna.
Flera i släkten hette Ingrid så även en fin vän.
Gerd är ett nordiskt namn, en femininbildning till ett namn motsvarande fornvästnordiskt garðr ’stängsel, skydd’. I äldre tid tycks namnet bara ha förekommmit som efterled (Ingegerd). Det kan också vara en ursprunglig smekform till namn på ‑gerd (med samma betydelse som det enkla Gerd).
I Tyskland är Gerd ett mansnamn, ursprunglig smekform till Gerhard. Det har jag blivit varse och kallas av mina tyska vänner för antingen Gerti eller Gerdi.
Kram!
Ingegerd har jag flera äldre bekanta som heter, men ingen Gerd. Däremot flera Gert. 😃
Sån tur att det inte var svårare att fixa än att byta grenuttag.
Jag bara sett Carolin och Marcus av stjärnorna, men det ska väl bli nån dag.
På https://hebbe.blog/ kan vi läsa om etomylogi för varje namnsdag, det är kul tycker jag.
Önskar dej en fin kväll
Kram
Tack för tipset. Jag ska kolla Hebbes blogg! Kram