Jag tänkte svara på elisamtildas fredagsfrågor som vanligt i dag, men dagens rubrik passar mig ganska dåligt. Mitt liv är numera allt annat än hektiskt och går oftast på halvfart, men om jag tänker tillbaka på tiden innan jag blev pensionär, kunde det verkligen vara just det, därför har jag tagit mig friheten att ändra frågorna till ”dåtid”.
1.Hur brukade du göra för att hinna med allt du måste göra på en dag? Ett bra sätt var att börja dagen tidigare än vanligt. Morgonstund har guld i mund, heter det ju och jag har alltid varit en morgonmänniska.
2.Vad gjorde du när du känner dig överväldigad av allt som behövde göras? Det var bara att gripa sig an uppgifterna och beta av dem, en i taget.
3.Hur fick du tid för dig själv när det kändes som att du aldrig hann med? Det kan man verkligen fråga sig, men man fick stjäla sig en stund då och då.
4.Hade du någon favoritmetod för att organisera dina uppgifter och planer? Nej, inte direkt, det var bara att ta en sak i taget.
5.Vad var ditt bästa knep för att varva ner efter en hektisk dag? Att sjunka ner i soffan med en god bok och något gott att äta och dricka, eller sitta och se på TV. Jag har aldrig varit den som hållit på och jobbat kvällstid, annat än när det varit absolut nödvändigt.

Den här sista dagen i januari är ännu en i raddan av gråmulna dagar med 4-5 plusgrader, som får mitt humör att dala ner i botten, men enligt SMHI finns det hopp om att vi snart ska få se solen. I väntan på den önskar jag alla en …
Trevlig fredag!



















