När gårdagens lunch var avklarad samlade jag ihop sopor och gick till soprummet med dem. Nog är det ett fasligt sorterande! Jag hade fem olika kassar: pappersförpackningar, plast, kompost, brännbart och aluminium, men kan man inte göra något annat för miljön, får man väl säga att det ändå är en ganska liten insats att sortera sitt avfall. Fast jag undrar i mitt stilla sinne om verkligen allt vi sorterar hamnar på olika ställen, eller om allt kanske bränns i samma ugn?
Det blåste väldigt kallt igår, så mina funderingar på att ta en promenad till biblioteket och lämna tillbaka Hedra Fadern, blev det ingenting av med. Däremot tog jag en sväng med bilen, lämnade tillbaka boken, var på Snäusbodi och hämtade ut julglöggen och en vända på Konsum.
När jag kom hem var det kaffedags och sedan häckade jag framför tv:n. Det blev ett riktigt Six Feet Under-maraton och jag tror att jag såg fyra avsnitt på raken. Lisa är försvunnen och jag var så nyfiken på vad som hänt henne, men jag fick ge mig när det började bli dags för Rapport.

Jag blev lite besviken på Bloggas vinglögg, för den var inte så god som den brukar vara. Antingen har de ändrat på den eller också är det min smak som har förändrats, men det är väl ingen idé att ta flaskan med till Systemet och be att få byta.

Just nu har jag en tvist med Colgate om en tandkräm som jag inte gillar. Är det fler än jag som har köpt deras tandkräm med ”Karieskontroll och Ny formula”?
En formula som är som kitt, där tandkrämen inte löser upp sig utan hamnar i handfatet i stora klumpar, som man måste ha borste för att få bort? Inte smakar den gott heller. Min reklamation blev i alla fall väl mottagen och jag ska få ersättning i form av varucheckar.

Nu har molnen lättat och solen tittar fram lite svagt då och då, men det blåser hemskt, så jag är glad att jag slipper gå ut.
Trevlig lördag!
