Välgörande….

…..7 mm hade jag i regnmätaren i morse och fackelblomster, dahlior, solsickar och höstanemoner tackar och tar emot.
IMAG2900I dag är det växlande väder och det lär ska kunna komma en skvätt till fram på eftermiddagen. Jag har varit ute och donat lite, rullat ihop plastslangen och burit ut lite vatten till pelargoniorna och chilin.

IMAG2901
Men är det verkligen chili? Jag tycker att det ser ut som paprika. De största är 2 dm långa och nu börjar de få annan färg också. Det kanske rentav blir snackpaprika av dem.
IMAG2895_BURST002_1
Himlen igår kväll 21.15

Det här var  åt väster, men ännu mera spekulativt var det när jag tittade ut åt öster, mot husen mitt emot mitt vardagsrumsfönster. Husen och hela luften var under någon minut alldeles röda. Jag gick ut och skulle försöka ta ett foto, men min mobil gjorde det inte alls rättvisa. Det var nästan så att man blev rädd och undrade vad det var som pågick, men sen gick solen ner och allt var som vanligt igen.

Dagens ordspråk:
Om en diplomat säger ja, menar han kanske, om han säger kanske, menar han nej, men om han säger nej är han ingen diplomat.

Trevlig tisdag!

20 reaktioner till “Välgörande….

  1. Här var det oväder igår kväll. Vågorna gick höga, haglet for omkring och det ösregnade alldeles hemskt men det blev ingen åska. Förmodar att ni har fullt med folk nu när man får fara till er fina ö. Hoppas bara att inte smittan sprider sig hejvilt i trängseln bland stockholmare och andra.

    1. Bosse o Carina kom hem från Åland igår och de sa att gotlandsfärjan var full av folk. Det hade varit nästan 1200 personer bara med den turen…

  2. Vädret växlar hej vilt denna sommar, här såg det ut att bli skitväder igår förmiddag men sen kom solen iallafall.
    Hoppas det blir likadant idag.

    Tycker nog det där ser ut som chilli men vad vet jag?
    Likheten med paprikan finns ju där….du får prova en vet jag 😉

    Ha det bäst.

  3. 7 mm regn är ju inte mycket, men det är mycket mer än vi fått här. Igår var det en skön dag med ca 20 grader; idag känns det betydligt svalare och har börjat blåsa rejält. Vilken sommar! Hoppas på bättre väder nästa vecka, då kommer Paula ner med sin familj, de har hyrt hus här i år igen!
    Ha en bra dag, kram, Monica

    1. Då får vi hoppas att ni får bättre väder nästa vecka.
      Här skiner solen så vackert nu och jag ska gå ut och lägga mig i solstolen ett tag. Jag har just varit på Konsum och hämtat två kassar varor som jag beställde igår. De kom ut med dem till bilen och så betalade jag med swich. Bra service! ♥

      1. Så bra ordnat med handlingen! Vi har faktiskt beställt varor på Coop.se för första gången och ska få hem det imorgon. Man vill ju inte trötta ut dottern…
        Kram!

  4. Det ser nästan mer ut som någon sorts spetspaprika tycker jag men du får väl avvakta och se. Här kan inte vädret bestämma sig och solen får kämpa men det verkar vara så årets sommar ser ut!

    Kram

  5. Så kraftig chili, eller om det nu blir spetspaprika.
    Här kom det faktiskt hela 25 mm igår, fördelat på våldsamma skyfall.
    Kram/Kicki

  6. Det blir spännande att se vad det blir … chili eller paprika 🙂
    Vi fick 7 mm igår, men inget i natt – och just nu kommer det en liten skur.
    Vilken fin solnedgång!
    Ha en fin dag!
    Kram

    1. Sonen har smakat av deras och det smakar paprika säger han.
      Just nu skiner solen, så jag ska gå ut och njuta ett tag.
      Kram

  7. Det finns några stora chili-frukter, vad jag vet. Styrkan är häftigast vid fästet, mildast i spetsen. Paprikan är ju egentligen en chili, som via förädling har berövat största delen av capsaisinet. Det lär ha skett i Ungern, men ho vet. Litteraturen är ganska så gles på området. Härom året kom B in med en paprika att sätta i salladen. Tur att jag smakade först. Det var en rätt så stark chili… Vi hade också en gång en vit chili, som var ungefär som en stark paprika… (Och det heter inte chilipeppar, det stavas inte chilli, och inte chilepeppar heller…)

    1. Jag köpte paprika en gång för att ha i en sallad när jag skulle ha gäster. Paprika stod det att det var och jag trodde givetvis att det var vanlig röd spdan. Jag blandade ihop min sallad med rätt mycket av den röda frukten. Det blev totalt oätligt. Jag tog med skålen till affären och kvittot också och fick ersättning för samtliga ingredienser.

  8. Minns när vi odlade chili i fönstret för länge sen. Jag visste inte alls hur stark den blev, så jag skivade glatt i en gryta. Det var en upplevelse!

  9. Så vacker solnedgång. 7 mm regn gör lite nytta men du har inte fått så mycket tidigare.
    Kramar från oss

  10. Tänkvärt ordspråk.
    Vacker kvällsbild. Himlen kan ibland färgas nästan röd och det blir så vackert och majestätiskt på något sätt.
    Lite regn är också regn. Bra för växterna. Du har så fint där och jag förstår att det går åt en hel del vatten och då är det bekvämt om det bara kommer ifrån ovan. Och, regnvattnet är ju också det bästa vattnet för våra växter.
    Ha det fint och sköt om dig.
    Kram!

Kommentarer är stängda.