Måndag morgon, annandag påsk 2025, är en lika dyster och grå dag som påskdagen var. Jag väntar och väntar på solen och lite värme, för jag är så innerligt trött på att sitta/ligga inlindad i filtar och plädar för att slippa frysa.
Igår värmde jag mig lite extra genom att se en norska dramaserie på Netflix. La Palma heter den och det är en serier på fyra avsnitt om ett tänkt vulkanutbrott och tsunami på La Palma. Precis lagom lång för en tråkig påskdagseftermiddag.
Och trots alla täta moln blir det inget regn. Jag kollade regnmätaren när jag var ute och tog ett foto och det var nätt och jämt en bottenskyla som kommit igår. Vi har ju bevattningsförbud, men gullvivan har fått en extra skvätt för att komma igång.

Glad måndag och Annandag Påsk!
