Två dagar med sol och ordentligt dagsljus fick vi njuta av i helgen, men i dag är mörkret tillbaka igen, för himlen är täckt av ett tjockt molntäcke och det är bara någon enstaka plusgrad. Det är tur att jag har har trevliga bilder från gårdagens firande av vår lilla ett-åring Alba.
Det är bloggvännen Carita, som tycker ju att vi ska muntra upp de tråkiga måndagarna med några trevlig bilder.




Det blev en trevlig söndagslunch och farmor Eva bjöd på härliga italienska köttbullar med pasta till och så en god tårta som dessert och Alba fick presenter.
När jag kom hem hamnade jag framför tv:n som vanligt och såg några avsnitt av Parenthood på Netflix och ett av Ett fall för Vera på SvtPlay, som jag missat tidigare.

Glad måndag!
