När jag morgonpysslat färdigt igår, tog jag och putsade av köksfönstret på insidan. Jag har haft så mycket småflugor runt pelargoniorna, så häromdagen fick de sig en dusch med ”Kvitt, mot flygande insekter” och fönstret fick sin del av duschen det också. Jag tror att flugorna kommer från jorden, nu är de borta i alla fall och fönstret nyputsat och fönsterbrädan befriad från flugliken! Sen gick jag ut på en Klintevända. Det var soligt och fint, men det blåste lite kyliga vindar.

Här på bänken vid Vallemo satte jag mig en stund och tittade på Åvallegården där mamma jobbade i många år när hon blev änka och hon bodde där också sina fem sista år i livet. Hamnar jag där kanske, eller blir det i nybygget här vid Odvalds, som ska vara klart om något år?

Därifrån är det inte långt till Konsum och givetvis gick jag in en vända där också. Det var väldigt mycket folk i butiken och det förvånade mig lite, för så där på en tisdagsförmiddag brukar det vara ganska lugnt.
Jag köpte några lättburna saker och när jag kom till kassan frågade kassörskan om jag ville ha 5% rabatt. ”Javisst”, sa jag glatt överraskad och när jag tittade på mitt kvitto hade jag fått 2.27 i seniorrabatt. Det är verkligen glädjande att de har börjat med det, men det har gått mig totalt förbi. Inte undra på att butiken var full av folk i mogen ålder i dag. Nu gäller det att planera inköpen väl!

Sen gick jag över Torget och tog Donnersgatan hem. Ryggen och benen djäklades med mig lite, men inte värre än att jag stod ut. Jag väntar på en kallelse till ortopeden för en bedömning av resultatet från magnetröntgen jag gjorde för ett tag sedan. Resultatet var allt annat än glädjande, för det visade sig att jag har spinal stenos i ländryggen. Det var dock ingen större överraskning, för osteoporosen har kraschat flera av mina ländkotorna för länge sedan, så jag har misstänkt att det är orsaken till mina problem.
Klockan var rätt mycket när jag kom hem, så det blev en sen lunch och sen städade jag några köksskåp, innan jag satte mig framför tv:n med en kopp kaffe.
I dag är det onsdag och då tar det alltid lite längre tid vid frukostbordet, för då är det så trevliga kryss i GA, som ska klaras av. I dag fastnade jag dessutom på några ord i Lyckokvadraten, så det tog extra lång tid. Himlen är blå och solen skiner. Det ser ut att bli en fin dag!
Trevlig onsdag!
