Söndagslunch på Stenstugu

I går var jag bjuden till Stenstugu på lunch igen. Det är så underbart att få sätta sig till dukat bord tillsammans med familjen Foti och slippa sitta ensam och äta och allting smakar dessutom väldigt bra.

Jag var så glupsk så vi nästan hann äta upp maten innan jag kom på att jag skulle fotografera den. Härliga stora italienska köttbullar i tomatsås med tagliatelle och grönsaker till bjöd Eva på. Den här bilden får bli mitt bidrag till bloggvännen Caritas måndagsutmaning.

Efter maten fick vi kaffe och goda bullar som barnbarnen hade haft med sig. På hemvägen stannade jag till vid Konsum och kompletterade veckohandeln lite och när jag kom hem fortsatte sedan söndagen med läsning och tv-tittande.

Det var mulet och grått hela söndagen, men ingen blåst i alla fall och så är det i dag också. Den här måndagen är det ett riktigt hökväder, vad nu höken har gjort för ont för att bli omnämnd i det här sammanhanget, men det var ett uttryck som Åke ofta använde när det var mulet, fuktigt och vindstilla och så är det i dag. Det känns som om regnet hänger i luften.

Jag har googlat på fenomenet och fick svar från Bing AI: Hökväder är en meteorologisk term som används för att beskriva en typ av väder som kan uppstå vid högtryck. Det är vanligtvis förknippat med klart och soligt väder, men det kan också innebära kallt och torrt väder.  Alltså tvärtemot Åkes teori 🤔

Ha en glad måndag!