Spridda skurar / Bianca Salming

Tisdag morgon var solig och fin, men SMHI:s prognos var att det skulle bli åska och regn i dag. Jag gick upp vid sjutiden, för då var sängen inte bekväm längre och medan jag satt vid köksbordet mulnade det till mer och mer. SMHI kanske rent av skulle få rätt?

Redan i morse låg plastslangen utrullad på gräsmattan, men det hade bara kommit ett par mm

Juli är verkligen en opålitlig månad, men regn behöver vi storligen. Nu är väl häftiga åskskurar inte så mycket att stå efter, men om det krävs för att vi ska få någon ordentlig nederbörd, så är det bara tacka och ta emot. Det såg rätt lovande ut ett tag, men vad hände? Åskan strök förbi söder om oss, som så många gånger tidigare och vi fick återigen nöja oss med några ynka mm.

9:45 kom det en ordentlig skur, som gav ynka 2 mm och tio minuter senare hade molnen skingrats och himlen var blå igen, i alla fall en liten stund.

När klockan närmade sig ett och jag plockat i ordning efter lunchen, stekt torskrygg och färskpotatis, gick jag ut och kollade vädret, för att se om man möjligen skulle kunna ligga i solstolen och lyssna på dagens sommarprogram. I dag var det Bianca Salming, friidrottare och dotter till Börje Salming, som var värd. Jag brukar vara lite skeptisk till idrottare i det här sammanhanget, men alla ska ju få en chans, så även hon och Börje Salming var ju en stor idol för Åke. De var visserligen av olika generationer, för Åke hade avslutat sin karriär när Salming inledde sin, men hans 17 år som proffs i NHL imponerade på en bonde från Fröjel.

Min egen ishockeyspelare i aktion. Hjälm var inte självklart på den tiden. Det här måste ha varit på 50-talet någon gång och före min tid.

Inte gick det att ligga i solstolen i dag, det var mulet och alldeles för kallt och blåsigt, så jag fick nöja mig med att ligga i soffan. Bianca Salmings sommarprat var en hyllning till pappa Börje och även till idrotten, som format henne till den person hon är i dag och den hjälpte henne också igenom Börjes svåra sjukdomstid och död, men hon riktade även kritik mot vården han fick. Han hade stöd från hela sin familj, men de som inte har det? Hon säger att hon insett att hon bör skaffa åtminstone fem barn, så det finns någon som kan ställa upp för henne, om hon en dag behöver hjälp.

Någonstans mitt i har jag lite suddiga minnen av vad hon pratade om, för jag slumrade nog till ett tag. Det var nog inte hennes fel utan berodde troligen på den tidiga uppstigningen. Så hon får i alla fall 👍 och även 👍 för musiken som innehöll många välkända låtar och var rätt välvald och omväxlande.

Trevlig fortsättning på tisdagen!