Skoj med OJ & Vårdagjämning

Det blev en trevlig eftermiddag igår i Skolgården i Fröjel och när alla slagit sig ner runt borden inleddes dagen med underhållning av musikgruppen STOJ. STOJ bestod ursprungligen av fyra medlemmar, men i dag var de två: Astrid Olsson och Agneta Jacobsson och de kallades sig helt enkelt för OJ. De spexade och sjöng och vi fick sjunga med. Det blev en riktigt trevlig stund

Sedan blev det kaffe och smörgås och efter det vidtog lottdragning och igår hade jag verkligen turen på min sida. Jag hade köpt fem lotter och hade vinst på två av dem. När lottdragningen var avklarad sjöng ”OJ-arna” en låt till och sedan delades ett frågeformulär ut och den här gången gällde det att svara på frågor som rörde sig om månaden Mars. Var ligger Mars-fältet? Vad är en marskatt? När går vi över till sommartid? o s v.

Lite före fyra var jag hemma igen. När jag kom hem slog jag mig ner vid köksbordet och löste korsord en stund. Eva ringde och pratade ett tag och när det var det dags för middag tog jag fram en portion kålpudding från frysen. Jag hade ju inte ätit någon annan lunch än den där smörgåsen till kaffet, så jag kände att jag behövde något ordentligt i magen.

I dag är det fredag och 15:45:53 i dag inträffar årets vårdagjämning. I dag är natt och dag i stort sett lika långa och inte bara här, utan över hela jorden. Det är en solig och vacker dag, men det var alldeles vitt av frost på gräset i morse och -1º och som kallast hade vi haft -3º. Men nu tar i alla fall ljuset makten över mörkret fram till 21 juni, då det vänder igen.

Trevlig Vårdagjämning!