Första Oktober / Dannenberg

Det är en solig och vacker onsdagsmorgon den här 1 oktober 2025 och jag har suttit ute ett bra tag på morgonen och njutit i solskenet. Det har börjat blåsa lite, men på uteplatsen på baksidan var det lä.

Igår kväll satt jag och såg en tysk film på SvtPlay som Googles Filmtopp rekommenderat. En Oscarsbelönad film från 2006, som heter De andras liv. Filmen utspelar sig i Ösberlin under åren 1984 och 1985, och handlar om hur stasi bevakar de medborgare som inte anses stödja regimen. Jag tycker att filmen var jättebra!

Jag hade faktiskt svårt att somna igår kväll, för jag kom att tänka på bussresan vi gjorde till Dannenberg i Tyskland med Gotlandsflis våren 1991, då muren fallit lite drygt ett år tidigare. Gotlandsflis hade ett sågverk i Dannenberg och nu skulle alla anställda med ”respektive” få se det.

Här är en bild från Dannenberg, med glada gotlänningar som tittar ut genom fönstret.

Dannenberg ligger i det som då var Västtyskland, men vi var inne i det forna Östtyskland också och tittade och det var ett, trist och grått landskap som mötte oss när vi kom över gränsen och städer och samhällen såg väldigt armodiga ut.

Här går vi längs gränsen mellan Öst- och Västtyskland och tittar

Det var vår första bussresa och trots att den väl kanske var ganska strapatsrik, vi fick t ex ingen övernattning på själva resan. Man körde nonstop och vi fick sitta i bussen och sova, men det gav ändå mersmak och sedan gjorde vi många bussresor ner genom Europa.

Nu ska jag ta en promenad till kiosken, för jag skrapade en lott i morse och vann 60:-, så jag ska lösa in den mot två nya.

Trevlig onsdag!