Några torkdroppar kom det igår, men det var nog knappast så många så att botten i regnmätaren blev våt. I stället klarnade det upp igen och efter lunchen gick jag ut på en Klinterunda. Jag gick först till kiosken för att köpa mig en ny krysstidning. Jag måste ju ha något att träna de små grå med.

Det var tisdag igår och då är det dags för källingrace, så efter besöket i kiosken fortsatte jag till Konsum. Jag hade inte så mycket på min shoppinglista, men med ganska fullpackad rollator, fortsatte jag sedan hem.

När jag kom hem plockade jag in min handel och kokade jag mig en kopp kaffe och sedan satte mig vid köksbordet och löste det första krysset i min nya tidning. Jag klarade inte riktigt hela, utan gav upp efter ett tag och gick och satte mig framför tv:n i stället.

Medan kvällens solreflex förgyllde min tillvara, låg jag i soffan och såg jag en film på SvtPlay som heter Tills solen går upp. En film med bland annat Mikael Persbrandt. Den handlar om Peder (Mikael Persbrandt) och Hanna (Vanna Rosenberg), som stöter på varandra efter flera år. De har tidigare haft ett förhållande, men nu är båda gifta på varsitt håll. Attraktion uppstår och de upptäcker, att de med hjälp av en magisk bok, kan möta varandra när de drömmer.
Filmen kom 2021 och blev en tittarsuccé, men recensenterna gillade den inte. Jag då? Jag tycker att den var sevärd och Mikael Persbrandt är ju alltid Mikael Persbrandt.
I dag är det mulet, bara 7º och hemskt blåsigt. Det blir helt klart en innedag.
Trevlig onsdag!
