Annandagen i Visby och en premiärtur

Det blev verkligen en härlig eftermiddag igår hos Ann-Marie tillsammans med hennes trevliga vänner, men solen fick vi inte se något av utan i stället dis och dimma.

Ann-Marie bjöd på en härlig påsklunch och när vi var mätta och belåtna kom det in dessert också och den bestod av två stora påskägg fyllda med godis, som vi satt och nallade av medan vi delades upp på två lag, för nu skulle det bli en stunds frågesport. Det var knepiga frågor, men kul ändå att testa minnet. Sedan blev det dags för eftermiddagskaffe med bland annat hembakad fastlagsbulle. Så gott!

Efter kaffet tackade jag för mig, för jag ville köra hem innan det började mörkna, så vid halvsex-tiden var jag hemma igen.

Tack Ann-Marie för en härlig Annandag Påsk!

I dag är det tisdag och jag har varit på Klintehamns Trygghetspunkt och lämnat ett blodprov nu på morgonen. Det är ett riktigt busväder i dag med blåst och regn och det blåser så mycket att man inte kan använda paraply. För att ta mig dit kvickt tog jag rollatorn, så att jag kunde få upp farten lite, men trots det blev jag så blöt att jag fick hänga upp jackan och mössan till tork i badrummet när jag kom hem.

Premiärturen

Nu ska jag ta hand om en liten strykhög och skriva ett referat från vårlunchen på Warfsholms pensionat. Alltid hittar man på något att roa sig med.

Trevlig tisdag!