
Det blev en behaglig söndagspromenad igår och morgonens plan höll, så jag gick runt Warfsholmen, precis som jag tänkt och jag lyckades rätt bra med söndagens outfit.
Det är knepigt att klä sig nu, men jag satsade på jeans och en långärmad tunn tröja och det funkade bra. Fast i motvinden blev jag lite kall och i medvind och solen i ryggen en aning för varm.





När jag kommit över bron på väg hemåt fick jag se att precis vid brofästet ligger svanen fortfarande kvar och ruvar på sina ägg. Förra gången jag såg den var den 8 maj, så snart är det dags för kläckning. En svan ruvar 35-40 dagar, så det kan inte vara många dagar kvar
Efterhand som jag närmade mig Odvalds mojnade vinden, det mulnade till och det blev varmare. Det såg ut som riktiga regnåskmoln, men något regn blev det inte. Nej det klarande upp igen.

När jag kommit hem drack jag eftermiddagskaffe, ringde till min syster Kerstin och skvallrade en stund med henne och sedan gick jag ut och drog jag upp slangen och vattnade igenom rabatterna innan jag startade söndagens tv-tittande.
I dag är det måndag, solen skiner och det ser ut att bli en fin dag. Det kanske rent av blir en stund i solstolen i dag, men först ska jag åka och lämna bilen på macken. Den ska få lite ny olja och en liten översyn. Jag kör ju inte så mycket, men det är tre år sedan förra oljebytet och om ett par veckor ska den in på besiktning, så det känns som om det är dags.
Jag höll ju på att glömma! Morsdagsskrapet gav en liten slant i dag också. ♥



