Tredje advent

Själv tycker jag att jag har sovit dåligt i natt, men fitbit säger att jag sovit helt ok och då får jag väl nöja mig med det och inse att det där med att ”jag inte har sovit en blund” inte alls stämmer. Till och med djupsömnen kan jag vara nöjd med.

Tredje advent är det i dag och på morgonen har jag suttit vid köksbordet med tända ljus. Förutom värmeljus är det här de enda levande ljus jag tänder och bara på adventssöndagarna och jag lämnar inte köket förrän de är släckta (och det är de, jag var just och kollade). Jag bytte batteri i brandvarnaren inför adventshelgen, men det bästa är ju om den slipper larma.

När jag kom in i vardagsrummet fick jag se att det är en väldigt vacker adventssöndag med blå himmel och en strålande sol. Nu på morgonen har vi -6º. Det lilla snötäcket vi fick häromnatten har fått ligga kvar och det gör ju att det blir ännu ljusare. Det är skönt efter allt gråväder!

Igår bakade jag kanelkubbarna, men när jag skulle sätta degarna till mazariner hade jag inte tillräckligt med strösocker. så jag la den planen på is och gick ut och skottade bort snön från uppfarten i stället. Den var blöt och tung, men det gick bra ändå och när jag ändå var ute och påklädd tog jag bilen och svängde bort till Konsum efter ett paket socker, så det blev bakning på eftermiddagen också.

Det är lite bökigt att baka mazariner och det tar lite tid, men det är en god kaka som de flesta uppskattar och jag blev nöjd med dem. Nu ska jag bara göra chokladbröd, eller granar, som vi kallar dem, så är bakningen avklarad sedan.

Trevlig söndag!

18 reaktioner till “Tredje advent

  1. Åh, vad du är flitig! Och allt fixar du själv! Mazariner verkar svåra att baka, tycker jag; jag har aldrig försökt ens!
    Och nu har jag helt kommit av mig med bakandet, sedan maken blev sjuk.
    Men nu kommer han troligen hem imorgon, så får vi se hur det går med bakandet. Annars får vi klara oss utan hembakt i jul – det går nog det också!
    Soldis och 2,5 grader kallt här idag.
    Kram, Monica

    1. Strunta du i bakandet! Det finns viktigare saker och viktigast är väl att maken kommer hem igen. Ha en fin söndag! Kram

  2. Mazariner brukar vara uppskattade ja så jag kan tänka mig att de får en strykande åtgång. Har dock aldrig testat att baka själv.
    Här är vädret inte lika fint utan ganska så grått. Inget regn i alla fall så bara det känns skönt.

    Önskar en fin tredje advent!

    Kram

  3. Fint vinterväder hos dig! Här är samma temperatur, men mulet. du är verkligen flitig! Jag har kokar kycklingfärsbullar till Muffin – det är hans godis nu när han inte får äta något vanligt hundgodis. Styckfryser dem och tar fram ett par per dag 🙂
    Önskar dig en fin adventssöndag!
    Kram

  4. Så mysigt du har det i ditt kök. Jag gillar dina juliga gardinomtag. Om jag bara hade haft hälften av din energi när det gäller bakning hade jag varit nöjd. Kram

  5. Du är så duktig på att baka. Vi har mulet och 6 minus men det var skönt på promenaden.
    Kramar från oss

  6. Du menar inte, att det finns en fitbit som håller reda på hur mycket du sover? Håller den reda på nå annat också? Förstår inte precis, varför folk vill veta, hur¨många steg dom tar och hur bra el. dåligt dom sover etc- etc.
    I alla fall, mzzariner är ett bakverk jag aldrig sett här i USA.
    Det är det bästa jag vet; var väldigt längesen jag åt en.
    I Norra Virgiia har vi 5 plusgrader och grå himmel.
    Trevlig fortsättning på 3e Advent.

    1. Jag tycker att det är lite kul att hålla ordning både på sömn och steg.
      Då har ni lite varmare än vi, för här har det varit en riktig kylig dag.
      Ha det så gott!

  7. Du håller igång med allt möjligt. Jag beundrar ditt bakande.
    Idag blev lite av en slödag för mig, behövde nog lite avkoppling.
    Skulle bakat bullar, men det får bli imorgon, kanske, Har inte 100% energi.
    Trevlig adventskväll!

  8. Mazariner som är så gott! Det var längesen jag gjorde, men jag minns. Det vore härligt med lite sol, men den finns väl kvar, minus åtta här i morse. Jag längtar verkligen efter att ta en promenad, kanske i morgon innan det blir halt igen.

    1. I dag har vi haft kallt, men sol i stort sett hela dagen. Jag var ute på en promenad och det kändes riktigt bra, om än i kyligaste laget. ♥

  9. Jag gillar att baka och snart ska jag ta tag i det, jag vill inte göra det för tidigt för jag vill ha doften i huset närmare jul. Här blir det lussekatter och chokladkolakakor. Det räcker gott till oss två. Förr bakade jag kanske 7-8 olika kakor.

Kommentarer är stängda.