Ingen vinst, men Glad måndag ändå

Det har varit kallt i natt och på skuggsidan är ännu gräsmattorna vita av frost, men nu är det +3,4º och solsken, så frosten lär väl försvinna. Jag får nog ta mig en promenad i dag också.

Igår gick jag ut en vända på förmiddagen och även om det var mulet kändes det bra. Jag misstänker att resten av klinteborna satt hemma och så på Vasaloppet, för det väldigt tomt på samhället. Jag passade på att gå in på Coop och köpte mig en ny krysstidning, för nu har jag bara två kryss kvar i den gamla.

Det hade blivit en vårsjö mellan Rondo och Vallemo också.

När jag kom hem lagade jag till lite lunch och medan jag satt och åt fick jag ett mejl om att jag fått den utlovade Trisslotten, som jag vunnit på Åkes utlottning.

Tyvärr var det en nitlott,men det var spännande där ett tag så jag är glad i alla fall den här måndagsmorgonen.

Tack för den Åke!

Fast jag ville inte ge mig så lätt, för när jag gick in på mitt spelkonto fick jag fick se att jag hade ett saldo på 27:- på det. Då betalade jag in en liten slant till, för att göra ett nytt försök att vinna storkovan när jag nu inte vann det på lotten från Åke, men det blev bara en nitlott till.

Bloggvännen Carita tycker ju att vi ska muntra upp oss med några trevliga bilder på måndagarna och det här får bli mitt bidrag, trots att det bara blev nitlotter.

Glad måndag!