Igår snöade det lite lätt hela dagen och jag höll mig inomhus. Efter lunchen tog jag mig samman och bakade ett par sorters kakor. Jag fick ett besök häromkvällen och hade absolut ingenting att bjuda på och det kändes lite försmädligt. Dessutom vill jag ju alltid ha någonting till kaffet, så det passade bra.

När jag stod där i köket hörde jag hur det skramlade till i brevinkastet. Det är så sällan det kommer någon post numera så jag var tvungen att gå ut och kolla med en gång. På dörrmattan låg det ett stort vitt kuvert och när jag såg poststämpeln förstod jag vad det var….

För ett tag sedan såg jag första säsongen av Sullivan´s Crossing på Netflix. Serien är en mysig dramakomedi och igår kväll upptäckte jag att säsong två finns att streama på kanal 7, så jag tillbringade hela kvällen i Kanada tillsammans med neurokirurgen Maggie och hennes släktingar i Nova Scotia.

Vädret den här torsdagsförmiddagen är en repris av gårdagens – mulet och grått, ett par grader kallt och några lätta snöflingor som så sakta singlar ner.
Trevlig torsdag!
