Kamouflage en Glad måndag

Jag gick ut på en promenad igår eftermiddag, för jag ville ut och röra på mig lite och vädret var behagligt, så jag tog en vända Coop tur och retur.

Det är en enormt vacker höst i år.
På hemvägen mötte jag en konstig katt på Åbrogatan, som stannade och strök sig mot mina ben när jag pratade med den. Vilken fantastisk färg den hade!
En höstkamouflerad kisse som får representera Caritas måndagsutmaning

Google och AI fick jobba och de kom fram till att det här är en afrikansk tabby som också kallas Sokoke-katt. En kattras från Kenya som är känd för just det bruna mönstret. Den var verkligen vacker och väldigt vänlig och följde med mig en bit på min väg mot Odvalds.

Carina kom och hämtade mig igår, så jag slapp ut och köra i mörkret och lufisken smakade väldigt bra. Blir det ingen mer så har jag i alla fall fått en portion i år. Sen bjöd de på kaffe och en god glassbåt.

I dag är det en mulen och grå måndagsmorgon, men det blåser inte i alla fall och det är 10º varmt. Jag har startat en maskin tvätt och nu ska jag ta en vända med vattenkannan.

De här skulle nog gilla att bli omplanterade också.

Glad måndag!