Britt Ekland, Nu är det klippt, Glad måndag!

Efter lunchen igår lyssnade jag på söndagens sommarpratare, 82-åriga Britt Ekland. Sedan borde jag väl ha gått ut på en promenad, men jag lusten infann sig inte.

Foto Mattias Ahlm

Britt Ekland Skådespelaren om hejdlös kärlek, svartsjuka makar och livet som Bondbrud.

Så snopen jag blev när programmet var slut och hon bara hunnit med de första 34 åren av sitt liv. Jag ville ju veta mer! En stor del av programmet handlade om äktenskapet med Peter Sellers, som hon var gift med 64-68. Hon var verkligen bra och jag hoppas att hon får komma tillbaka och fortsätta berätta om sitt liv och sina män. 👍

I dag har jag redan klarat av promenaden, för jag har varit hos Ida och klippt mig. Och det blir bra att få lite kortare hår igen, för nu i veckan ska sommarvärmen komma tillbaka och vi ska få upp till 25º, några dagar i alla fall.

Jag vet inte om det här fotot platsar till Caritas måndagsutmaning, så jag tar med några från dagens promenad också.

Glad måndag!