Det slutade regna och fram på förmiddagen visade sig solen också och då gjorde jag mig redo för att gå och ta mig en titt på marknaden, men jag klädde mig fel och fick vända hem efter en stund och byta ut den tunna sommarjackan mot vinterjackan. Det var bara 10º och det blåste så det gick genom märg och ben, men skam den som ger sig.
Jag gick Åbrogatan ner och det första jag möttes av var ett gäng med ryttare, men sen gick jag ut på Donnersgatan, för det är dit man koncentrerat försäljningen i år. Det var riktigt mycket folk över allt och det såg ut att att vara bra fart på försäljningen för det var många som gick och bar på både två och tre kassar.
Här följer några bilder från dagen:
Innan jag vände hem tog jag en sväng förbi Konsum och fattade först inte varför det var så mycket folk på pakeringen, så innan jag hann få fram mobilen regnade godiset ner över förväntansfulla barn (och vuxna) och jag missade en fin bild. Det är inte lätt att vara marknadsfotograf minsann.
Köpte jag något? Nej, inte ens en kokosboll fick följa med hem. Visst är det roligt att gå runt och titta, men shopping är inte min starka sida och det jag uppskattade mest med lördagens marknadsbesök var ändå ett par trevliga möten och pratstunder med några bekanta, som jag inte sett på väldigt länge.
När jag kom hem blev det en sen lunch och sedan satte jag mig och läste färdigt min bok och laddade hem en ny. Den här gången valde jag en av Liza Marklund. Den första i en serie av tre, Polcirkeln, heter den. Sen var det nästan kväll.
I dag är det söndag solen skiner, det blåser och det är bara 10º i dag också. Helagotland.se hade så rätt när de talade om ”sommarens sista suck” i tisdags.

Trevlig söndag!









