I öster låg tunga, blåsvarta moln nästan nere på hustaken, när jag stod och väntade på bussen igår och jag började ångra att jag inte lagt ner ett paraply i väskan, men molnen lättade igen och när vi var framme i Visby sken solen och det blev en väldigt trevlig eftermiddag.
Det var Ann-Marie som bjöd på eftermiddagskaffe i sin vackra trädgård tillsammans med vännerna. Ett härligt kaffebord vat uppdukat med hembakade bullar och kakor och en helt underbar jordgubbsbakelse.



Det mulnade till ett tag och då blev det lite kyligt, men då flyttade vi till en skyddad uteplats och satt där och pratade ett bra tag. När vi bröt upp fortsatte jag till Krister o Thomas, som inte bor så långt därifrån.



Jag var nyfiken på att få se hur den utvidgade dammen med den nya bryggan såg ut. Jag hade ju sett bilder på det förut som imponerat, men det var ännu trevligare i verkligheten. Jag blev sittande hos dem ganska länge och blev bjuden på ett glas rosé. Sen hade jag tänkt, att de skulle få skjutsa mig till busstationen, men de envisades med att köra mig hela vägen hem till Odvalds och det kunde jag ju inte tacka nej till.
Det är en mulen och grå måndagsmorgon, men enligt SMHI ska molnen lätta en aning fram mot eftermiddagen. Jag ska ta mig en promenad ner på samhället någon gång under dagen, för när jag fyllde på dosetten i morse, upptäckte jag att jag behöver fylla på medicinförrådet. Få se om jag kommer iväg på förmiddagen, eller om det blir efter sommarpratet. I dag är det Sveriges ambassadör i Ryssland, Karin Olofsdotter, som är värd och henne är jag nyfiken på.
