En välgörande midsommarregn

Midsommardagen blev verkligen en innedag, åtminstone för min del. Jag låg lite längre än vanligt, satt och löste korsord och pysslade med mina blommor, tog vara på lite tvätt och bloggade och rätt vad det var blev det dags för lunch.

Det fick bli en repris på midsommarsillen, för jag hade en burk matjesill i kylen, visserligen lite gammal, men den var helt ok med kokt hackat ägg, gräslök och gräddfil och några nykokta färskpotatisar. Det var en liten burk, så jag åt upp nästan hela. Så gott!

Krister och Thomas kom hit någon gång efter lunch och de hade Otis med sig. Otis hoppade direkt upp i soffan, la huvudet på kudden och somnade. När det blev dags för kaffe vaknade han givetvis till, men när Thomas sa till honom, la han sig under bordet i stället.

Vi satt och pratade, men samtidigt höll vi koll på regnvädret via SMHI:s radarblixt-app och det såg verkligen ut att kunna bli ett ordentligt regnväder och när de gjorde sig i ordning för att åka tillbaka till civilisationen igen, började det stänka ordentligt.

När de åkt gick jag ut på uteplatsen och kunde konstatera att regnet var på gång på allvar och sedan höll det på hela eftermiddagen och kvällen, ett värdefullt, fint och stilla regn. När jag skulle gå och lägga mig vid halvelva-tiden gick jag ut och kollade och då hade det kommit 24 mm och sedan blev det några till i natt.

I dag har vi 16º, det är mulet, men än så länge är det uppehållsväder. Vi får väl se vad som händer under dagen. Går det inte att ligga i solstolen och lyssna på Sommar i P1 med Lasse Åberg, får jag väl ta till soffan. Det är inget dåligt alternativ det heller!

Ha en skön söndag!