Grattis Bosse!

Det blev ett par trevliga timmar på Toftagården igår tillsammans med hela familjen och det fanns mycket gott att välja på och när alla var mätta och belåtna passade vi på att gratulera Bosse en dag i förväg och överlämna en present också. Mitt andra decemberbarn fyller alltså år i dag, men han vill inte fira det, så i dag får han vara i fred, men jag tror att han blev glad över uppvaktningen.

När jag ser vad jag hade på tallrikarna slås jag av att det ju inte ser speciellt mycket ut, men jag garanterar att jag var mer än mätt när vi åkte därifrån och igår kväll räckte det bra med en mugg glögg och lite mandlar och russin.

När jag kom hem började jag se en svensk serie på Netflix, som sägs ha blivit en global tittarsuccé, ”En helt vanlig familj heter den och ett barnbarn till en av mina bloggvänner spelar en av huvudrollerna. Alex Karlsson Tyrefors heter hon och i serien spelar hon dottern Stella, som plötsligt grips av polis och anklagas för mord. Då kommer slitningar inom familjen och en mörk hemlighet upp till ytan. Mycket spännande!

Det är en mulen måndagsmorgon med -3º, men än så länge är det uppehållsväder i alla fall. Hoppas att det fortsätter så för lite längre fram på förmiddagen ska jag ta en tur till vårdcentralen i Hemse och och tänkte passa på att handla lite innan läkarbesöket. Det börjar ju bli hög tid att tänka på julklappar.

Grattis på 60-årsdagen Bosse!

Glad måndag!