Nu är det klippt

Det har varit en mulen tisdagsmorgon, men nu börjar solen bryta igenom molnen, så det kanske blir en fin dag ändå, precis som igår, för då ordnade det till sig fram på förmiddagen och det blev en riktigt härlig måndag. Jag tog mig en Klinterunda när morgonpysslandet var avklarat och när jag kom hem var det dags för lunch. När jag passerade Konsum på vägen hem gick jag in och köpte en grillad kycklingklubba, så någon mer avancerad matlagning blev det inte. Jag kokade en rejäl portion Herrgårdgrönsaker i micron och sen var det klart att äta.

På samhället surrade gräsklipparna överallt och efter lunchen gick jag ut för att klippa mina gräsplättar. Det var ännu vått, men bensinklipparen var ledig och den klarade av jobbet utan problem.

Man ska inte ropa hej förrän man kommit över bäcken! finns det ett gammalt ordspråk som säger, men det ser faktiskt ut som om vi kommer iväg till Sicilien i morgon. Mycket har hänt under sommaren, som gjort att vi tvekat och ett tag hade jag bestämt mig för att inte åka med, men Eva övertalade mig och nu ser det ut som om de flesta problemen löst sig. Åker Eva och Claudio, så åker jag också.

I dag ska packningen förberedas, för vi ska iväg med den tidiga morgonfärjan, men först ska jag ta en vända i badrummet och sedan ska jag köra till gravarna och kolla läget där.

Nu går jag alltså på semester igen, men lilla Acer får åka med, så det kanske kommer någon hälsning från Sicilien då och då.

Trevlig tisdag!