Ingen lipsill

Jag startade den här veckan med att bäddade jag rent, satte igång en maskin tvätt och tog vara på en strykhög, som legat till sig ett tag och sedan satt jag ute och löste korsord tills det blev dags för lunch. När jag ätit bytte jag om till shorts och gick ut och la mig solstolen för att lyssna på dagens sommarvärd.

Foto: Mattias Ahlm

Rissa SeidouOmrådespolisen om de unga hon sett begravas och varför hon inte tänker lämna yrket.

Ja, vad ska man säga om hennes sommarprat? Jag citerar helt enkelt Expressens krönikör Anna Gullberg, för jag håller helt med henne👍:

Jude, svart, invandrare, funkismamma – Järvapolisen Risse Seidou slåss mot fördomar hon möter, men mest av allt för barnen hon räddar ur gängkriminalitet. Hennes sommar i P1 får alla andra att framstå som lipsillar.

När jag stängt av radion gick in till en granne för en liten pratstund och sedan tog jag mig en Klinterunda, för det gäller att passa på när det är fint väder.

Gulligt i hörnan vid den fd Essomacken

På hemvägen slank jag in på Konsum och köpte lite godis. Karaktären är väldigt dålig, men ”godiset” bestod av en liten ask hallon, så jag kan i alla fall inbilla mig att det var nyttigt när jag sedan satt där framför tv:n och mumsade i mig dem med socker och grädde.

Det är en blåsig och ganska molnig tisdagsförmiddag och i natt har jag fått 6 mm till i regnmätarna. Det var nog tur att jag band upp höstanemonerna igår, för de sliter ont i vindbyarna. I dag ska jag ta en vända till Konsum igen på veckans ”källingrace”. Få se om det blir per rollator eller Golf.

Trevlig tisdag!