30 november har Anders namnsdag och det finns ett gammalt talesätt som säger: Anders slaskar, julen braskar och vice versa. Om det stämmer, kommer vi att få en kall jul, för i dag är det +5º och mulet med lätt duggregn på morgonen. Fast molnen ser ut att lätta och för en stund sedan tittade till och med solen fram.


Den här helgen ser jag fram mot, för i eftermiddag kommer Ann-Marie och hon och jag ska gå på Rondo på adventskonsert, med en bit mat före och i morgon på första advent ska mitt första decemberbarn firas. Eva fyller år på måndag!

Trevlig adventshelg!

Så fint det blev med både granen och sljuslingan.
Vilken trevlig adventshelg som väntar. Konsert är alltid trevligt. Klart att Eva måste firas. Minns jag fel eller fyller alla barnen år i december?
Önskar en fin lördag nu!
Kram
Det stämmer. De fyller år 2, 4, och 22 december. Så i ställde till det ♥ Kram
Glöggen har vi inte provsmakat ännu här men ingredienser har vi köpt iallafall, lite mandel och annat, gott gott.
Adventskonsert blir det ju inte här men visst kan sådant vara trevligt, tillönskar er en fin afton på Rondo. 🙂
Ha det bäst.
Tack och ha en fin lördag själv!
Här avsmakar B sin starka glögg om cirka 24 timmar, och jag tar en hutt av ”min” alkoholfria honungsglögg, efter en konsert med Bachs juloratorium, där B faktiskt sitter på åhörarplats! Lite regn här idag, men knappast stämmer bondepraktikan.
Jag önskar er båda en fin första advent! 🥰
Vi får väl se hur det blir med snö till Jul, jag hoppas det blir milt i alla fall. Och nu har jag tänt det första adventsljuset, en tydlig början på adventet. En ny, kraftig amaryllis står på bordet, jag hoppas på bättre tur med den. Vårt äldsta barnbarn fyller år i morgon, men vi stannar hemma i år, min man får spara på krafterna.
Ha en riktigt fin första advent! 🥰
Det är vackert med all julbelysning utomhus. Jag minns att du har många födelsedagar att fira i december. Kram
Våra tre barn är alla födda i december. Så vi ställde till det. 😄
Detdär talesättet brukar stämma, men ifjol slog det rejält slint… Då hade vi Anders braskar både på hans namnsdag och på julen… I år slaskade det på Andersdagen….
Vi får väl se om det blir någon kall jul eller inte…